2024 metų suaugusiųjų mokymosi savaitė „Nustebink save mąstymu!“
2024 m. lapkričio 18–22 d. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija 25-ąjį kartą sukvietė švietimo, kultūros ir meno, verslo įstaigas, institucijas, organizacijas ir visus suaugusiuosius mėgautis gyvenimu ir mokymusi. 2024 metų suaugusiųjų mokymosi savaitės idėja įkvėpta XVIII a. vokiečių filosofo Imanuelio Kanto, kurio 300 metų sukaktis švenčiama. Šiais metais vyko 25-oji suaugusiųjų mokymosi savaitė.
Nors I. Kanto filosofiniai samprotavimai gali neatitikti praktinių šiuolaikinio suaugusiųjų švietimo problemų, I. Kanto idėjos gali padėti suprasti suaugusiųjų švietimo patirtį ir ją tobulinti.
Švietimą I. Kantas apibrėžia kaip žmogaus išsivadavimą iš nesavarankiškumo, drąsą „naudotis savo protu kitų nevadovaujamam“. Toks savarankiško ir kritinio mąstymo akcentavimas puikiai dera su suaugusiųjų švietimo tikslais skatinti savarankišką mąstymą ir mokymąsi visą gyvenimą. Besimokančiųjų suaugusiųjų atviras dialogas ir kritiškos diskusijos ne tik turtina jų mokymosi patirtį, bet ir skatina demokratinę bei įtraukią mokymosi aplinką.
Pagrindiniai suaugusiųjų mokymosi savaitės tikslai:
sutelkti įvairias besimokančias bendruomenes bendrai veiklai;
atskleisti mokymosi svarbą gyvenimo kokybei.
Mokymosi savaitės atidarymo renginys vyko lapkričio 15 d. Bistrampolio dvare (Panevėžio r.). Šio renginio metu buvo išrinktas ir apdovanotas 2024 m. Lietuvos Metų andragogas. Šiais metais Metų andragoge tapo Marijampolės profesinio rengimo centro biologijos mokytoja metodininkė Romutė Koncevičienė.
Marijampolės PRC mokytojai, palaikydami suaugusiųjų mokymosi savaičių iniciatyvą, organizavo keletą renginių. Lapkričio 19 d. Pataisos namų skyriaus mokiniams ir mokytojams anglų kalbos mokytoja Audra Bernotaitienė surengė kūrybines dirbtuves „Mąstymas, jausmai, pojūčiai ir intuicija: mokomės suprasti vieni kitus“. Paskaitos metu buvo akcentuojami 4 pagrindiniai psichologiniai temperamento tipai: melancholikai, sangvinikai, flegmatikai ir cholerikai. Nuteistieji patys turėjo galimybę nusistatyti savo temperamento tipą ir paklausyti, kas būdinga būtent vieno ar kito temperamento vyrams, į ką atkreipti dėmesį renkantis antrąją pusę. Paskaitos metu taip pat diskutuota, kas padeda subalansuoti santykius, kaip sugyventi skirtingų temperamentų žmonėms. Buvo stebėta ir vaizdinė medžiaga. Dalyviai noriai ir linksmai dalinosi savo gyvenimiškąja patirtimi. Išsiskirstyta įgijus naujų žinių, potyrių, jausmų, emocijų.
Lapkričio 20 dieną Marijampolės profesinio rengimo centras drauge su Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centru Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje organizavo renginį, skirtą dvidešimt penktą kartą Lietuvoje vykstančiai 2024 metų suaugusiųjų mokymosi savaitei „Nustebink save mąstymu!“. Po puikaus Dovydo Stralkaus muzikinio sveikinimo buvo pristatyta tapytojo Arūno Bėkštos darbų paroda „Net pats nustebau!“. Tai buvo išskirtinė galimybė ne tik pasigrožėti Arūno Bėkštos tapyba, išgirsti kūrinių gimimo istorijas, bet ir patiems pasinerti į kūrybos pasaulį – kurti haiku tapytojo kūrinių temomis. Rezultatai iš tiesų nustebino pačius renginio dalyvius – kiek kūrybiškumo slypi mumyse! Reikia tik tinkamos progos jį išlaisvinti ir tokio Mokytojo, kaip Arūnas Bėkšta.
Antrojoje renginio dalyje dalyviai turėjo galimybę dalyvauti Serge Langerock (Belgija) mokymų įkvėptame praktikume „Atrasti geresnį mokytoją savyje“, kurį vedė Panevėžio rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja, Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos valdybos narė Renata Jankevičienė. Visos suaugusiųjų mokymosi savaitės metu Centro B korpuse ir Pataisos namų skyriuje buvo parengti edukaciniai stendai, skirti 25 – tajai suaugusiųjų mokymosi savaitei.Šis renginys – puikus pavyzdys, kaip į vieną visumą susijungia menas, kūrybiškumas ir bendradarbiavimas.
Suaugusiųjų mokymosi savaitės metu patyrėme daug naudingų, prasmingų ir įdomių mokymosi atradimų, atskleidėme savo kūrybinius gebėjimus, pasisėmėme naujų patirčių, apmąstėme jas ir pasimokėme iš jų, kad mūsų gyvenimas būtų kuo kokybiškesnis, kad būtume pasirengę nugalėti kliūtis, kad įsibėgėję mokytis nebegalėtume sustoti! Ir ,,Net patys nustebome“…
Virginija Sveikatienė
Romutė Koncevičienė