Kaip pameistrystė atveria duris į profesinį tobulėjimą
Lietuvoje vis labiau populiarėja jungtinis projektas ,,Pameistrystė – nauja galimybė man!“, skirtas skatinti pameistrystės mokymosi formą ir suteikti žmonėms naujų galimybių profesiniam tobulėjimui bei karjeros pokyčiams. Pameistrystės mokymosi modelis yra lankstus ir pritaikytas prie skirtingų profesijos poreikių. Paprastai mokymo procesas vyksta dviem etapais: pameistrys mokosi įmonėje, kurioje dirba, papildomai lankosi profesinėje mokykloje, kur gilina teorines žinias. Įmonėje jis dirba su kvalifikuotu meistru, kuris tampa jo mentoriumi ir padeda įgyti profesinius įgūdžius realiomis darbo sąlygomis. Po mokymų pameistriai dažnai tampa potencialiais įmonės darbuotojais, tai sumažina nedarbo riziką ir suteikia stabilų karjeros startą. Projektas taip pat turi didžiulę naudą ir įmonėms. Dalyvaudamos jungtiniame projekte „Pameistrystė – nauja galimybė man!“, įmonės turi galimybę atrasti naujus specialistus- motyvuotus, lojalius įmonei darbuotojus, kurie nori tobulėti ir mokytis.
2024 m. spalio 17 d. Marijampolės profesinio rengimo centre įvyko jungtinio projekto „Pameistrystė – nauja galimybė man!“ pristatymas socialiniams partneriams, kuriame aptartos naujos galimybės profesinio mokymo ir verslo bendradarbiavimo srityje. Renginio metu dalyviai susipažino su pagrindiniais projekto tikslais, pameistrystės privalumais tiek mokiniams, tiek verslui bei buvo pristatyti pameistrystė sėkmės pavyzdžiai.
Atsižvelgiant į jungtinio projekto „Pameistrystė- nauja galimybė man!“ kvietimus teikti paraiškas dėl projekto finansavimo, 2024 m. rugsėjo mėn. Marijampolės profesinio rengimo centras pasirašė 13 bendradarbiavimo sutarčių su įmonėmis dėl mokymosi pameistrystės forma įgyvendinimo. Šiais metais bus pradėtos įgyvendinti 32 naujos pameistrystės: 28 – smulkaus ir vidutinio verslo įmonėse, 4 – didelėse įmonėse. Šis projektas yra svarbus žingsnis, siekiant stiprinti profesinį mokymą ir skatinti inovatyvius ugdymo metodus, kurie padeda jauniems specialistams lengviau įsilieti į darbo rinką.
Projektų vadovė Renata Gavėnienė
Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano “Naujos kartos Lietuva” lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir tai nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Švietimo mainų paramos fondo požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei dotaciją teikianti institucija negali būti laikoma už juos atsakinga.