Skip links

Nulis alkoholio – nulis vaisiaus pažeidimų rizikos

Nulis alkoholio – nulis vaisiaus pažeidimų rizikos

VšĮ  „Pažangos projektai“ kartu su partneriu Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuru vykdo projektą „Jaunimo švietimas apie alkoholio poveikį vaisiui“. Tad vasario 27 dieną visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Žaneta Skinkienė vedė mokymus „Apie vaisiaus alkoholinio aspekto sutrikimą“, kuriuose supažindino mokinius su alkoholio vartojimo žala žmogaus embriono ir vaisiaus raidai, su vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimu, išryškino biologinius, psichologinius ir socialinius veiksnius. Pabrėžė, kaip yra svarbu ugdytis motyvaciją nevartoti alkoholio.

Besivystančiam vaisiui alkoholis  pats pavojingiausias ir kenksmingiausias 3 – 10 savaitėmis, bet pažeidimai galimi visą nėštumą. Alkoholio įtaka nėštumo eigai: veikia moters sveikatai, gali sukelti savaiminį persileidimą, priešlaikinį gimdymą, naujagimis gali gimti mažesnio svorio, ūgio, turėti širdies ydą, kitų organų patologiją. Galimi gimimo defektai net jei ir alkoholį būsima mamytė vartojo retai, nedideliais kiekiais. Aptariant žmogaus embriono ir vaisiaus kitimų raidos periodų schemą mokiniai sužinojo, kad ir 36 vystymosi savaitę alkoholis veikia smegenis, gali būti pažeistos akys.

Labai svarbi tėvo atsakomybė. Informacija spermoje perduodama iš kartos į kartą. Net senelio vartojamas alkoholis gali padaryti įtaką palikuonių sveikatai, o jei alkoholį vartojo abu tėvai – reikia 17 kartų, kad išnyktų pavojus būsimų vaikų sveikatai.

Taigi, nėra saugios alkoholio dozės nėščiajai, kaip ir nėra specifinio gydymo vaikui.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Irena Saldūnaitė

Return to top of page