Projekto sklaida
Skaitmeninių ir andragoginių gebėjimų integracija suaugusiųjų mokymosi kokybei gerinti
Projektą inspiravo siekis tobulinti suaugusiųjų mokymo(si) paslaugų kokybę Marijampolės profesinio rengimo centre (toliau – Marijampolės PRC). Suaugusiųjų mokytojai, dirbantys bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo suaugusiųjų klasėse, stokoja patirties, kaip kurti veiksmingą mokymosi aplinką ir įtraukti mokymosi sunkumų turinčius mokinius į skaitmenizuotą švietimo sistemą. Siekiant tobulinti mokytojų andragogines ir skaitmenines kompetencijas, buvo parengtas ir nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. pradėtas įgyvendinti „Erasmus+“ programos remiamas trumpalaikis suaugusiųjų švietimo srities mobilumo projektas „Andragoginių ir skaitmeninių kompetencijų integracija suaugusiųjų mokymosi kokybei gerinti“. Tikimasi, jog projektas padės spęsti iškilusias problemas ir priimti tinkamus sprendimus.
Suaugusiųjų mokinių grupės yra ypač heterogeniškos. Jų individualūs skirtumai žymiai ryškesni nei vaikų. Vieni į mokymosi procesą grįžta po trumpesnio, kiti po ilgesnio nesimokymo laikotarpio. Vieni yra pakankamai motyvuoti, tačiau neturi išplėtotos gebėjimo mokytis kompetencijos, todėl mokymosi procese yra pasyvūs, kitų motyvacija ypač silpna, todėl mokymosi procesą palieka jam dar neįpusėjus. Ypač tai akivaizdu nuteistųjų mokymosi procese. Vėliau tai tampa kliūtimi jiems spręsti kasdienines problemas, integruotis į darbo rinką, o nuteistiesiems reintegruotis į visuomenę. Vadinasi reikalinga ypatinga Marijampolės PRC mokytojų parengtis: be dalykinių žinių, reikalingos andragoginės kompetencijos, t y. specialus pasirengimas dirbti suaugusiųjų klasėse.
Kitas iššūkis – Europos švietimo aplinkos pasikeitimas: nuotolinis mokymasis, skaitmeninių mokymosi priemonių integracija į ugdymo procesą, dirbtinis intelektas ir pan. Nuo 2023-24 m. m. formaliajame ugdyme mokiniams privalomi visų mokomųjų dalykų elektroniniai tarpiniai patikrinimai, o modulinių profesinių mokymų programų kompetencijų vertinimas vyksta tik kompiuterių pagalba. Svarbu akcentuoti, jog atotrūkis tarp jaunimo ir suaugusiųjų pagal skaitmeninių kompetencijų naudojimo lygį yra didžiulis. Įvaldyti šias technologijas suaugusiesiems nėra lengva, nes didžioji dalis vyresnio amžiaus suaugusių asmenų (ypač nuteistųjų) nei mokykloje, nei kitur neturėjo galimybės išbandyti skaitmeninių technologijų, todėl jų požiūris į IKT technologijas yra skeptiškas, todėl ypač svarbu ženkliai daugiau dėmesio skirti ne tik andragoginių, bet ir skaitmeninių kompetencijų integracijai į suaugusiųjų mokymo(si) procesą.
Lietuvos suaugusiųjų švietimo patirtis šioje srityje nėra didelė, todėl atsirado iškilo būtinybė bendradarbiauti ir mokytis iš kitų užsienio šalių patirties, kaip kelti andragoginių ir skaitmeninio raštingumo integracijos lygį. Nors Marijampolės PRC patirtis, įgyvendinat tarptautinius „Erasmus+“ projektus, yra didelė, tačiau naujai atsiradusi veiklos sritis, t. y. suaugusiųjų mokymas(is), reikalauja naujo supratimo, specifinių žinių ir gebėjimų. Kol kas Marijampolės PRC suaugusiųjų mokytojai ir administracijos darbuotojai neturėjo galimybės tobulinti kvalifikaciją tarptautiniu lygiu.
Projekto tikslai: 1) spręsti mokytojų ir administracijos darbuotojų, dirbančių su pažeidžiamomis suaugusiųjų grupėmis, skaitmeninių įgūdžių ir andragoginių kompetencijų integracijos trūkumo problemą; 2) gerinti suaugusiųjų mokymosi kokybę, tobulinant andragoginių ir skaitmeninių kompetencijų integracijos metodus, padedančius įtraukti mokymosi sunkumų turinčius mokinius į mokymo(si) procesą. Pagrindinis tikslas – sukurti strategiją, paremtą andragoginių ir skaitmeninių kompetencijų integracija, kuri užtikrintų, anksčiau iš nuosekliosios mokymo(is) sistemos iškritusių suaugusių asmenų, įtrauktį į mokymosi procesą, o vėliau ir į darbo rinką bei visuomenę.
Projekto, kurio trukmė 16 mėnesių, įgyvendinimo metu mokytojai ir administracijos darbuotojai nagrinės Europos Sąjungos šalių suaugusiųjų švietimo institucijų patirtį, stiprins andragoginių principų taikymo skaitmeninio mokymosi kontekste kompetencijas. Be to, įgyvendinant projektą, bus tobulinamos dalyvių komunikacinės kompetencijos, stiprinami bendrieji gebėjimai, kuriami ir plečiami tarptautiniai ryšiai. Tai atvers galimybes Marijampolės PRC kurti naują suaugusiųjų, turinčių silpnus mokymosi įgūdžius, mokymo(si) praktiką ir lanksčias mokymo(si) aplinkas. Parengta stebėjimo vizitų viešinimo medžiaga padidins Marijampolės PRC žinomumą, prestižą ir įvaizdį.
Projekto vadovė, biologijos mokytoja metodininkė R. Koncevičienė
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir tai nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Švietimo mainų paramos fondo požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei dotaciją teikianti institucija negali būti laikoma už juos atsakinga.